facebook
login

Ponad 1000 ambitnych uczniów z całej Polski. Cel: Rozwinąć skrzydła

Ponad 1000 uczestników z całej Polski, średnio 170 dni szukania, czytania, pisania, filmowania i ćwiczenia przed lustrem, trzy długie etapy i tylko kilkoro laureatów i laureatek. Od 13 września 2017 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą zapisywać się do 15. edycji I Know America, ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych, w którym jedną z nagród jest miesięczny wyjazd naukowy do USA.

Laureaci i finaliści konkursu "I know America 2017" w siedzibie Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie 

 Laureaci i finaliści konkursu I know America 2017 w siedzibie Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Konkurs co roku organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce i Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Wysiłek się opłaca

Przedsięwzięcie trwające od października do kwietnia to dla uczniów nie lada wyzwanie, ale wysiłek się opłaca. Na najlepszych czekają m.in. studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta otrzyma też nagrodę w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie).

Do wygrania jest też miesięczny wyjazd naukowy do USA w  ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute. Szkoła letnia dla młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji Środkowej i Ameryki Południowej współorganizowana jest przez amerykańskie uniwersytety. W lipcu 2017 r. uczniowie spędzili ze sobą cztery tygodnie na kampusie Wake Forest University w Karolinie Północnej.

Coś więcej niż nagrody

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów i uczennic z całej Polski, ale organizatorom szczególnie zależy na udziale młodzieży z mniejszych ośrodków. Dla wielu z nich konkurs to coś więcej niż nagrody. 

- Udział w I Know America dla wielu laureatów jest inspiracją do tworzenia własnych inicjatyw. "Projekt Przyszłość" zorganizowany przez licealistów z Poznania, czy przedsięwzięcie ?Youth Ambassadors Summer Institute? zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre przykłady takich działań ? mówi Justyna Duriasz-Bułhak, członkini zarządu Fundacji Wspomagania Wsi.

Trzy etapy konkursu

Uczestnicy konkursu I Know America sprawdzają swoją wiedzę w trzech etapach. Pierwszy to test wielokrotnego wyboru, w drugim trzeba napisać esej na jeden z kilkunastu tematów. Autorzy najlepszych tekstów spotykają się w trzecim etapie, który odbywa się w Warszawie. Finaliści rozmawiają z komisją złożoną z przedstawicieli Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Ambasady Stanów Zjednoczonych i Fundacji Wspomagania Wsi.

***** 

Fundacja Wspomagania Wsi od 30 lat odpowiada na potrzeby mieszkańców wsi. Wspiera ich działania gospodarcze i społeczne oraz wysiłki związane z poprawą jakości życia na terenach wiejskich. Wspomaga rozwój kulturalny i oświatę. Sprzyja działaniom na rzecz organizowania opieki społecznej, ochrony środowiska naturalnego i polepszenia ładu przestrzennego.

Obecne działania Fundacji obejmują m.in. udzielanie mikropożyczek przedsiębiorcom rozwijającym działalność pozarolniczą (głównie z obszaru Polski Wschodniej). Od kilku lat Fundacja prowadzi także program ?ABC przedsiębiorczości na wsi? podnoszący poziom wiedzy finansowej i ekonomicznej mieszkańców wsi.

Fundacja prowadzi również programy poświęcone edukacji liderów organizacji wiejskich (szkolenia tematyczne w Łowiczu) i wójtów (w ramach Akademii Wójta). W portalu Witryna Wiejska skierowanym do aktywnych mieszkańców wsi znaleźć można  setki przydatnych informacji.  Serwis Wszechnica to dostęp do wykładów, debat i wystąpień najwyższej klasy wykładowców i ekspertów z różnych dziedzin.

Więcej informacji na temat konkursu I Know America 2018 pod adresem: www.knowamerica.pl oraz na stronie Fundacji Wspomagania Wsi www.fundacjawspomaganiawsi.pl