facebook
login

Nowe przewodniki po mobilnej edukacji
Zainteresowanie mobilnym kształceniem nasiliło się wraz z rozwojem narzędzi, które umożliwiają korzystanie z nieograniczonych zasobów edukacyjnych w Internecie – odtwarzaczy mp3, iPodów, zaawansowanych telefonów komórkowych, tabletów, a nawet konsol do gier. Korzystając z tych narzędzi ich posiadacze mogą dosłownie – uczyć się w ruchu: bez względu na miejsce i czas.

Eksperci zachodni zauważyli, że nauczyciele powoli zaczynają włączać telefony komórkowe w zajęcia szkolne, próbując niwelować różnice w korzystaniu ze środowiska technologicznego w szkole i w domu. O tym, jak można wykorzystać mobilne technologie w nauczaniu (i uczeniu się) i dlaczego warto, opowiadają dwa e-przewodniki wydane w ramach projektu "Moj@ Edukacja".

Mobilna Edukacja, M-learning, czyli (r)ewolucja w nauczaniu. Przewodnik dla nauczycieli.

To zbiór pomysłów i podpowiedzi dotyczących możliwości wykorzystania nowych, mobilnych technologii informacyjnych w przekazywaniu wiedzy i umiejętności, rozwoju, komunikacji i współpracy.

„Jeśli nie wiesz, jak się zachować w jakiejś sytuacji, zachowaj się przyzwoicie – powiadał Antoni Słonimski. Prywatnie masz prawo nie przepadać np. za komórkami, podobnie jak nie musisz uwielbiać np. sosu słodko-kwaśnego. Jednak służbowo masz –  niezależnie od nauczanej specjalności – wręcz obowiązek kształtowania całego szeregu umiejętności związanych z wykorzystaniem cyfrowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. I pewnie słusznie, bo w naszym kręgu cywilizacyjnym już szereg lat temu uznano brak dostępu do tych technologii oraz brak umiejętności korzystania z nich za bariery cywilizacyjne o podstawowym znaczeniu."

„Dziś pokolenie cyfrowych tubylców w warunkach polskich obejmuje już większość populacji pierwszych dwóch etapów szkolnych. Znajdujemy się w szczególnym momencie tego procesu zmiany: większość uczniów należy już do pokolenia cyfrowców, większość zaś nauczycieli, rodziców, wychowawców i decydentów odpowiedzialnych za kształt systemu edukacji należy do pokolenia cyfrowych imigrantów, którego nawyki percepcyjne kształtowały się w poprzedniej epoce informacyjnej. (…) Nie ma racjonalnych podstaw, aby twierdzić, że oferowana im dziś szkolna droga rozwoju jest dla pokolenia cyfrowców choćby zbliżona do optymalnej. Przeciwnie, daje się dostrzec liczne symptomy szybkiej dewaluacji istniejącego modelu szkoły."

Nauczycieli, którzy pobierają poniższe e-przewodniki prosimy o wysłanie krótkiego maila na adres: redakcja@edustyle.pl z informacją: TAK, jeśli chcą otrzymywać informacje o kolejnych publikacjach i wydarzeniach ze świata nowoczesnej edukacji za pośrednictwem portali Edustyle.pl.

pdf Przewodnik dla nauczycieli. Aktualizacja! Pobierz nową wersję: 09.11.2011

epub Przewodnik dla nauczycieli.

 

Mobilna Edukacja, M-learning, czyli (r)ewolucja w uczeniu się. Przewodnik dla uczniów.

To inspirujące pomysły i fachowe porady, które podpowiedzą ci, jak uczyć się efektywnie i efektownie, czyli z wykorzystaniem dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Zobacz jak ogromne możliwości wspomagania edukacji, rozwoju, komunikacji i współpracy tkwią w urządzeniach, obecnych w szkołach jedynie w regulaminach, w paragrafach dotyczących zakazów i kar. Naucz się je wykorzystywać i przyczyń się do tego, aby urządzenia mobilne przestały dzielić ucznia z nauczycielem, a zaczęły łączyć. Czyż nie to potrafią najlepiej?

„Zapewne zdajesz sobie sprawę z ogromnego i rosnącego znaczenia nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym internetu i technologii mobilnych. Warto zdawać sobie sprawę, że łatwość ich technicznej obsługi to nie wszystko. Masz wiele do zrobienia w kwestii nauki ich efektywnego wykorzystywania. Starsi, w tym twoi nauczyciele, mogliby ci w tym pomóc, jednak często na przeszkodzie stoją ich kłopoty z technicznym opanowaniem nowych narzędzi."

Technologiczne różnice pokoleniowe nie muszą dzielić Ciebie i nauczyciela. „Jest w nich znakomity potencjał do wykorzystania dla wspólnych korzyści."

pdf Przewodnik dla uczniów. Aktualizacja! Pobierz nową wersję: 09.11.2011

epub Przewodnik dla uczniów.

Pytania dotyczące publikacji prosimy przesyłać na adres: redakcja@edustyle.pl